Padangų priežiūra ir pasirinkimas

Automobilio padangos

Padangos yra vienas iš svarbiausių bet kurios transporto priemonės dalių. Jų priežiūrą dalinai reglamentuoja ir Lietuvos valstybė, įvesdama prievolę naudoti vasarines ir žiemines padangas, atitinkamai šiltuoju ir šaltuoju metų laikotarpiu. Padangų būklė taip pat yra tikrinama privalomosios techninės apžiūros metu. Kartas nuo karto savarankiškai patikrinti padangų būklę, o esant reikalui jas pakeisti rekomenduojama ir patiems vairuotojams. Toks profilaktinis padangų tikrinimas padės užtikrinti, kad automobilis tarnaus ilgiau, o kelyje galėsite vairuoti saugiau. Padangų priežiūra yra dalis bendros automobilio priežiūros dalis.

Dauguma automobilių padangų yra pagamintos iš sintetinio kaučiuko, kuris yra polimeras, sudarytas iš daugybės tarpusavyje sujungtų mažų molekulių. Tiksli automobilio padangos sudėtis priklauso nuo transporto priemonės tipo ir sąlygų, kuriomis ji bus naudojama. Pavyzdžiui, sunkvežimių padangos turi atlaikyti didesnes apkrovas ir greitį nei lengvųjų automobilių padangos.

Automobilių padangos skirtos sukibti su kelio paviršiumi, kad užtikrintų transporto priemonės sukibimą su kelio danga. Jos taip pat sugeria smūgius nuo kelio nelygumų ir padeda išlaikyti transporto priemonės stabilumą. Nuo padangos protektoriaus rašto priklauso, kaip gerai ji sukimba su keliu ir kiek laiko tarnaus.

Oro slėgis automobilio padangoje svarbus tiek saugumui, tiek eksploatacijai užtikrinti. Jei slėgis per mažas, padanga gali perkaisti. Jei slėgis per didelis, padanga prasčiau sukimba su keliu ir automobilis sunaudoja daugiau degalų bei padidėja avarijos rizika.

Dauguma automobilių padangų turi protektoriaus nusidėvėjimo indikatorių – nedidelę iškilią gumos juostelę, einančią per visą padangos plotį. Kai protektorius nusidėvi iki šios ribos, laikas keisti padangą.

Pasirinkti tinkamas automobilio padangas svarbu dėl saugumo, eksploatacijos ir degalų naudojimo efektyvumo.

Padangų tipai

Viso sezono padangos skirtos užtikrinti gerą sukibimą ir valdymą įvairiomis oro sąlygomis, įskaitant lengvą sniegą.

Vasarinės padangos skirtos šiltoms oro sąlygoms ir užtikrina gerą sukibimą sausuose keliuose. Jos gali ne taip gerai veikti drėgnomis ar šaltomis oro sąlygomis.

Žieminės padangos skirtos naudoti snieguotomis ir apledėjusiomis sąlygomis. Jos turi gilų protektorių su dideliais grioveliais, padedančiais iš po padangos išsklaidyti vandenį ir plikledį. Žieminės padangos gali būti pagamintos iš minkštesnės medžiagos nei kitų tipų padangos, todėl jos geriau sukimba su keliu esant žemai temperatūrai.

Taip pat yra specialių padangų, skirtų važiuoti trasoje, žvyrkeliu ir kitomis išskirtinėmis kelio dangomis. Šių padangų protektoriaus raštai ir mišiniai paprastai skiriasi nuo kitų tipų padangų.

Renkantis automobilio padangas svarbu atsižvelgti į transporto priemonės tipą, sąlygas, kuriomis ji bus eksploatuojama, ir asmeninį vairavimo stilių. Primename, kad Lietuvoje yra privaloma keisti padangas, priklausomai nuo metų laiko: šaltuoju metų laiku naudoti žiemines padangas, o šiltuoju metų lauku – vasarines.

Automobilio padangų priežiūra

Tinkama automobilio padangų priežiūra svarbi dėl daugelio priežasčių. Pirma, ji padeda užtikrinti jūsų automobilio saugumą ir sumažina eismo įvykių riziką. Antra, ji gali padėti pagerinti jūsų transporto priemonės eksploataciją, sumažinti su tuo susijusias išlaidas. Trečia, ji gali padėti pagerinti degalų naudojimo efektyvumą. Naudodami netinkamas ar nusidėvėjusias padangas, jūs ne tik padidinsite avarijos riziką, bet taip pat padidinsite išlaidas degalams.

Vienas iš būdų prižiūrėti automobilio padangas – reguliariai tikrinti padangų slėgį ir prireikus jį reguliuoti. Rekomenduojamą padangų slėgį savo transporto priemonei galite rasti internete ar vairuotojo durelėse esančiame lipduke. Per mažas arba per didelis padangų slėgis gali sukelti tokių problemų, kaip sumažėjęs degalų naudojimo efektyvumas, padidėjęs padangų nusidėvėjimas, suprastėjęs valdymas ir sukibimas su kelio danga.

Kitas būdas prižiūrėti automobilio padangas – reguliariai jas pritvirtinti. Tai padeda užtikrinti tolygų visų padangų nusidėvėjimą. Daugelis mechanikų, keisdami alyvą ar atlikdami kitą įprastinę techninę priežiūrą, padangas priveržia nemokamai.

Automobilio padangas taip pat reikėtų reguliariai tikrinti ir įvertinti ar nėra nusidėvėjimo požymių. Jei pastebėjote įtrūkimų, išsipūtimų ar plikų vietų, laikas keisti padangą. Susidėvėjusios padangos gali būti pavojingos ir tapti avarijų priežastimi.

Tinkama automobilio padangų priežiūra yra svarbi saugumui, našumui ir degalų naudojimo efektyvumui užtikrinti. Be to, tai gali padėti išlaikyti automobio kokybę ir vertę, sulėtinant jo nusidėvėjimą. Tai ypač svarbu automobiliams su didele rida. Tai taip pat leis parduoti automobilį brangiau, nesvarbu supirkėjui ar kitam vairuotojui. Būtinai reguliariai tikrinkite padangų slėgį, reguliariai patikrinkite padangų varžtus ir apžiūrėkite, ar nėra ryškių nusidėvėjimo požymių.

Dažniausiai pasitaikančios problemos su padangomis

Dažniausiai pasitaikančios automobilio padangų problemos yra lengvai pastebimos. Automobilio padangos gali būti pradurtos (plokščios padangos) arba gali turėti susidėvėjusį protektorių. Padanga gali išleisti orą ir tapti plokščia. Tokia situacija gali susidaryti pradūrus padangą (pvz. dėl nusidėvėjimo ar netinkamo oro slėgio) arba kelyje užvažiavus ant ko nors aštraus. Padangos išmušamos dažniausiai dėl oro slėgio sumažėjimo padangoje. Protektorius dėvisi natūraliai dėl didelio ir dažno padangų naudojimo.

Jei padanga sprogsta, turėsite ją pakeisti nauja. Taip pat turėtumėte patikrinti oro slėgį visose kitose savo padangose, kad įsitikintumėte, jog oro slėgis jose taip pat nėra sumažėjęs.

Jei pastebėsite protektoriaus nusidėvėjimą, turėsite pakeisti padangas. Protektoriaus nusidėvėjimo negalima ištaisyti. Susidėvėjusios padangos gali būti pavojingos ir tapti avarijų priežastimi.

Jei laikysitės visų rekomenduojamų automobilio ir padangų priežiūros patarimų, padėsite prailginti savo automobilio padangų tarnavimo laiką, išvengsite čia aptariamų problemų ir ilgiau išlaikyti padangas geros būklės. Atminkite, kad susidėvėjusios padangos gali būti pavojingos ir prisidėti prie avarijų sukėlimo. Todėl būtinai jas pakeiskite, kai tik pastebėsite kokių nors problemų.

Geriausi automobilių padangų gamintojai

Kaip automobilių rinkoje yra skirtingų markių automobilių su skirtingais privalumais ir trūkumais, taip ir padangų rinkoje yra keletas skirtingų automobilių padangų prekės ženklų. Vieni populiariausių prekės ženklų yra Michelin, Goodyear ir Bridgestone.

Michelin yra ko gero žinomiausias padangų gamintojas. Tai – Prancūzijos bendrovė, padangas gaminanti nuo 1889 m. Ji gamina įvairių tipų padangas, įskaitant keleivines, sunkvežimių ir lenktynines padangas. Michelin padangos žinomos dėl savo kokybės ir eksploatacinių savybių. Dėl tų pačių priežasčių yra žinomos ir kitos minimos bendrovės: tiek amerikietiškoji Goodyear, tiek japoniška Bridgestone taip pat gamina kokybiškas padangos įvairioms transporto priemonėms ir skirtingiems poreikiams.

Bet kiekvienas prekės ženklas turi savų stipriųjų ir silpnųjų pusių, savų privalumų ir trūkumų. Galiausiai, padangų kainos taip pat skiriasi, todėl prieš nuspręsdami, kurio gamintojo padangos jums tinka labiausiai, būtinai pasikonsultuokite su specialistais arba ieškokite informacijos internete.

Kur priduoti senas padangas?

Naudotų padangų pridavimas yra būtinas, jei nenorite patys apsikrauti padangomis, nes jų utilizavimas yra griežtai reglamentuojamas įstatymo. Atsikratyti senomis padangomis tikrai nėra labai sudėtinga, o tą padaryti galite visiškai nemokamai.

Iš esmės jūs turite kelis pasirinkimus nemokamam senų padangų utilizavimui. Galite jas priduoti į didelių gabaritų surinkimo aikšteles. Tokias aikšteles rasite visose savivaldybėse (žr. sąrašą).

Taip pat galite senas padangas priduoti padangų pardavėjui. Jis yra įpareigotas nemokamai priimti tokį senų padangų kiekį, kiek jūs perkate naujų padangų.

Galiausiai, jei naujų padangų montavimo paslaugą užsakote kuriame nors servise, jis taip pat yra įpareigotas priimti senas padangas ir užsiimti jų utilizavimu vietoje jūsų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *