Elektromobiliai: ką reikia žinoti

Elektromobiliai

Elektromobiliai kasmet tampa vis populiaresni, nes žmonės sužino apie jų privalumus, palyginti su benzinu varomais automobiliais. Taip pat valstybės kuria įvairias paskatas tokiems automobiliams įsigyti bei plečia elektromobilių įkrovimo stotelių ir kitos reikalingos infrastruktūros tinklą, kas skatina vis daugiau vairuotojų atsigręžti į elektromobilius ir apsvarstyti jų įsigijimą. Išsamiai apžvelgsime, kaip veikia elektromobiliai, kokie jų privalumai, kas ir kodėl turėtų juos rinktis.

Kas yra elektromobilis?

Elektromobiliai – tai transporto priemonės, kurių varikliai varomi elektra. Jie tampa vis populiaresni kaip alternatyva benzinu, dyzeliu ar dujomis varomiems automobiliams, nes neišskiria jokių teršalų, o jų eksploatacija ir priežiūra gali būti pigesnė.

Šiuo metu rinkoje yra kelios skirtingos elektromobilių rūšys, įskaitant visiškai elektrinius automobilius (EV), iš elektros tinklo įkraunamus hibridinius elektromobilius (PHEV), neįkraunamus hibridus (HEV). EV elektromobiliai yra varomi tik elektra, o PHEV ir HEV hibridai turi ir elektros variklį, ir benzininį variklį.

Rinkoje yra daug įvairių elektromobilių markių ir modelių. Vieni populiariausių elektromobilių prekės ženklų yra Tesla, BMW ir Nissan.

Populiariausi elektromobilių modeliai yra Tesla Model S, Model X ir Model 3, BMW i3, Nissan Leaf ir Chevrolet Bolt. Šiuose modeliuose yra įdiegtos naujausios technologijos, o jų kokybė – aukščiausia rinkoje. Bet neabejotina, kad plečiantis elektromobilių rinkai ir toliau tobulėjant šiems automobiliams pritaikomoms technologijoms, rinkoje atsiras vis daugiau ir daugiau patrauklių elektromobilių modelių, pritaikytų įvairiems vairuotojų segmentams ir skirtingiems poreikiams.

Kaip veikia elektriniai automobiliai

Elektromobiliai yra varomi elektra, o ne benzinu. Elektra yra kaupiama automobilyje esančiuose akumuliatoriuose/baterijose. Elektros variklis šią elektros energiją paverčia mechanine energija, kuri varo automobilį. Labiausiai paplitęs elektromobilių tipas yra akumuliatorinis elektromobilis, kuris yra varomas tik elektra. Bet populiarūs yra ir hibridiniai elektromobiliai, dar vadinami tiesiog hibridais, kurie gali būti varomi ir elektra, ir benzinu.

Elektromobilių privalumai ir trūkumai

Elektromobiliai turi nemažai privalumų, palyginti su tradiciniais benzinu varomais automobiliais.

 1. Mažesnis išmetamųjų teršalų kiekis – elektromobiliai neišmeta jokių teršalų, todėl jie yra daug palankesni aplinkai nei benzinu varomi automobiliai.
 2. Mažesnės degalų sąnaudos – elektromobilių eksploatacija kainuoja daug mažiau nei benzinu varomų automobilių. Akumuliatoriaus įkrovimo išlaidos sudaro tik dalį benzino pirkimo išlaidų, nes elektra yra gerokai pigesnė už benziną ar dujas.
 3. Tylus veikimas – elektros varikliai veikia daug tyliau nei benzininiai varikliai, todėl jie idealiai tinka važinėti mieste.
 4. Mažos techninės priežiūros išlaidos – elektromobiliams reikia daug mažiau priežiūros nei benzinu varomiems automobiliams. Nereikia keisti tepalų, derinti ar remontuoti variklio.

Tačiau elektromobiliai turi ir keletą trūkumų, kuriuos privalu žinoti prieš priimant sprendimą įsigyti elektromobilį. Tai – didelių investicijų reikalaujantis sprendimas, nes nors elektromobilių priežiūros ir eksploatacijos išlaidos yra mažesnės palyginus su kitais automobiliais, įsigyti naują elektromobilį kainuoja daug daugiau nei naudotą vidaus degimo variklį turinį automobilį.

 1. Elektromobilių įkrovimas gali užtrukti ilgiau nei benzininių automobilių papildymas degalais.
 2. Atstumas, kurį gali nuvažiuoti elektromobiliai taip pat paprastai būna trumpesnis nei benzininių automobilių.
 3. Kaip ir minėta, elektromobiliai yra brangesni už alternatyvius automobilius. Taip pat kadangi jie rinkoje yra ne tiek jau ilgai, įsigyti naudotą elektromobilį, kuris būtų ženkliai pigesnis už naują – labai sudėtinga. Todėl net tarp automobilių supirkėjų elektromobiliai nėra nei labai paklausūs, nei dažnai pasitaikantys jų pasiūloje.

Nepaisant šių trūkumų, elektromobiliai tampa vis populiaresni kaip alternatyva benzininiams automobiliams. Tobulėjant technologijoms, elektriniai automobiliai tampa vis geresni ir vis labiau įperkami vidutiniam vairuotojui.

Kas turėtų rinktis elektromobilį?

Yra daugybė priežasčių, kodėl kas nors gali pasirinkti įsigyti elektromobilį. Šiems automobiliams populiarėjant ir pingant, priežasčių sąrašas tik plėsis, nes dingsčių pasirinkti ne pingantį elektromobilį ar hibridą, o benzinu varomą automobilį bus vis mažiau. Kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių įsigyti elektromobilį šiandien yra šios:

 1. Aplinkosauga ir ekologiškumas – elektromobilius įsigyti dažnai renkasi žmonės, kuriems rūpi aplinka, nes važinėdami elektromobiliu jie gali sumažinti važiavimo metu išmetamų į orą teršalų kiekį, o tuo pačiu ir savo anglies dvideginio pėdsaką.
 2. Išlaidų taupymas – elektromobilius eksploatuoti yra pigiau nei benzinu varomus automobilius, todėl žmonės, kurie ieško būdų, kaip sutaupyti pinigų, gali pasirinkti tokį automobilį kaip pagrindinę transporto priemonę.
 3. Naujos technologijos troškimas – kai kurie žmonės tiesiog nori išbandyti naujausias technologijas. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl Tesla automobiliai yra tokie populiarūs ir paklausūs. Elektromobilio ir ypač Tesla pagaminto automobilio vairavimas – aukštos klasės ir pažangumo ženklas.
 4. Galiausiai, kai kurie žmonės gali pereiti prie elektromobilių, nes jiems nepatinka visi tradicinių benzinu varomų transporto priemonių trūkumai (tarša, garsus variklio veikimas, didelės išlaidos ir kt.).

Elektromobilių ateitis atrodo šviesi, nes jie turi daug privalumų, palyginti su tradiciniais benzinu varomais automobiliais. Tobulėjant technologijoms, elektriniai automobiliai tik tobulėja ir tampa vis labiau prieinami. Tikėtina, kad netolimoje ateityje elektromobiliai taps dar didesnės dalies vairuotojų pasirinkimu numeris vienas. Neabejotina, kad didėjant elektromobilių paklausai ir pasiūlai, plečiant tiek jiems, tiek hibridams pritaikytos infrastruktūros tinklą, elektromobilį parduoti ar nusipirkti bus galima per automobilių supirkėjus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *