Automobilio variklis: ką reikia žinoti?

Automobilio variklis

Automobilio variklis yra neabejotinai sudėtingiausia automobilio dalis. Jis generuoja galią, taip leisdamas automobiliui judėti į priekį. Yra daug skirtingų automobilių variklių tipų, tačiau visi jie veikia panašiai. Variklį sudaro keletas stūmoklių, kurie juda aukštyn ir žemyn cilindrų viduje. Stūmokliai sujungti su alkūniniu velenu, kuris suka automobilio ratus. Cilindruose deginami degalai, kurie suteikia stūmokliams galios. Kuo daugiau cilindrų turi variklis, tuo didesnę galią jis gali išvystyti.

Šiandien rinkoje rasite daugybę skirtingų variklių tipų, kurių kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų. Vieni varikliai taupiau naudoja degalus, tuo tarpu kiti – išvysto didesnę galią. Nėra vieno tobulo visiems automobiliams tinkamo variklio, todėl svarbu pasirinkti tinkamą variklį savo automobiliui. Tiesa, pirkdami naują automobilį tokios galimybės neturėsite, nes jame bus integruotas gamyklinis automobilio gamintojo variklis. Variklio keitimą ar jo pokyčius galėsite įgyvendinti tik patys ir rekomenduotina su profesionalaus mechaniko pagalba.

Jei ketinate pirkti naują automobilį arba jei turite problemų su dabartiniu varikliu, pravartu pasitarti su mechaniku. Jis gali padėti suprasti, kaip veikia automobilių varikliai ir patarti, kokio tipo variklis, o tuo pačiu ir automobilis, geriausiai atitiktų jūsų poreikius.

Automobilio variklių tipai

Skirtingi automobilių variklių tipai turi skirtingų privalumų ir trūkumų. Vieni jų taupiau naudoja degalus nei kiti, kai kurie išgauna daugiau galios, o kai kurie išmeta mažiau teršalų. Svarbu pasirinkti tokį automobilio variklį, kuris būtų pritaikytas jūsų poreikiams.

Pateikiame jums keletą labiausiai paplitusių automobilių variklių tipų, kad galėtumėte suprasti bendrus kiekvieno jų veikimo principus, privalumus bei trūkumus.

Benzininiai varikliai

Benzininiai varikliai yra dažniausiai automobiliuose sutinkamas variklių tipas. Jie varomi benzinu ir paprastai užtikrina gerą galią bei degalų naudojimo efektyvumą. Tačiau jų priežiūra gali būti brangesnė nei kitų tipų variklių.

Dyzeliniai varikliai

Dyzeliniai varikliai yra mažiau paplitę nei benzininiai, tačiau jų populiarumas vis didėja. Jie varomi dyzeliniais degalais ir paprastai yra efektyvesni už benzininius variklius. Jie taip pat paprastai tarnauja ilgiau dėl specifiškos sandaros ir naudojamų dalių. Tačiau dyzelinių variklių įsigijimas ir priežiūra gali būti brangesni.

Elektrinės transporto priemonės

Elektrinės transporto priemonės varomos ne tradiciniais benzininiais ar dyzeliniais varikliais, o elektros varikliais. Jos tampa vis populiaresnės dėl ekologiškumo ir mažų eksploatavimo išlaidų. Tačiau žvelgiant iš vienkartinio įkrovimo perspektyvos, elektromobilių rida trumpesnė nei benzininių ar dyzelinių automobilių, o juos įkrauti gali prireikti daugiau laiko.

Hibridinės transporto priemonės

Hibridinės transporto priemonės varomos ir benzininiu varikliu, ir elektros varikliu. Jos pasižymi ir elektrinių, ir benzininių transporto priemonių privalumais, tačiau jų įsigijimas gali būti brangesnis. Tačiau tai gali būti atsiperkanti investicija, nes hibridai efektyviau naudoja degalus, todėl jų eksploatacija yra pigesnė.

Kaip veikia automobilių varikliai

Kaip minėjome straipsnio pradžioje, tradiciniai automobilių varikliai veikia benziną arba dyzeliną paversdami energija. Ši energija naudojama variklio stūmokliams, kurie savo ruožtu suka automobilio ratus.

Benzinas arba dyzeliniai degalai dega variklio cilindruose. Cilindrai pripildomi oro ir degalų mišinio, kuris uždegamas uždegimo žvake. Dėl to mišinys užsidega, išsiplečia ir sukuria slėgį. Besiplečiančios dujos spaudžia cilindrų stūmoklius ir priverčia juos judėti.

Stūmokliai sujungti su variklio alkūniniu velenu. Judėdami jie suka alkūninį veleną. Alkūninis velenas su automobilio ratais yra sujungtas per keletą krumpliaračių. Sukdamasis jis suka automobilio ratus, todėl automobilis juda.

Skirtingų tipų varikliai turi skirtingą cilindrų skaičių. Keturių cilindrų variklis turi keturis cilindrus, o šešių cilindrų variklis – šešis cilindrus. Kuo daugiau cilindrų turi variklis, tuo didesnę galią jis gali išvystyti. Tačiau daugiau cilindrų reiškia ir didesnes degalų sąnaudas.

Variklio efektyvumo matavimas

Variklio kokybę galima matuoti skirtingais matais. Vienas jų – jo galia (pvz. cilindrų skaičius). Tai aktualiausia tiems vairuotojams, kurie svarbu, kad automobilis galėtų greitai įsibėgėti ir išvystyti kuo didesnį greitį. Tačiau variklio galia – ne vienintelis kriterijus pagal kurį galima spręsti apie variklio kokybę.

Kitiems vairuotojams gali būti aktualu ne jo galia, bet ekonomiškas degalų panaudojimas. Dar kitiems – sukuriamos taršos kiekis ar pačio variklio ilgaamžiškumas.

Efektyvus degalų naudojimas

Variklio degalų naudojimo efektyvumas – tai rodiklis, rodantis, kiek degalų variklis sunaudoja, palyginti su jo sukuriama galia. Kuo didesnis degalų naudojimo efektyvumas, tuo mažiau degalų variklis sunaudoja pasiekti tą pačią galią ir išvystyti tą patį greitį.

Degalų naudojimo efektyvumui įtakos turi daug veiksnių, įskaitant variklio dydį ir konstrukciją, transporto priemonės svorį ir vairavimo įpročius. Mažesnių variklių degalų sąnaudos paprastai yra mažesnės nei didesnių. Be to, naujesnės konstrukcijos varikliai dažnai taupiau naudoja degalus nei senesni.

Transporto priemonės svoris taip pat turi įtakos degalų naudojimo efektyvumui. Sunkesnėms transporto priemonėms judėti reikia daugiau energijos, todėl jos sunaudoja daugiau degalų. Galiausiai, degalų naudojimo efektyvumą gali mažinti tokie vairavimo įpročiai kaip greičio viršijimas, greitas įsibėgėjimas ir pernelyg ilgas važiavimas tuščiąja eiga.

Išmetamųjų teršalų kiekis

Automobilio išmetamosios dujos – tai išmetamosios dujos, kurios patenka į orą, kai automobilis važiuoja. Šias dujas sudaro kenksmingi teršalai, pavyzdžiui, anglies dioksidas, azoto oksidai ir kietosios dalelės.

Automobilių išmetamosios dujos yra pagrindinis oro taršos šaltinis. Jos gali sukelti daug sveikatos problemų, įskaitant kvėpavimo takų ligas, širdies ligas ir vėžį. Be to, išmetamos dujos gali prisidėti prie klimato kaitos sulaikydamos šilumą atmosferoje.

Yra keletas būdų, kaip sumažinti automobilių išmetamų teršalų kiekį. Vienas iš jų – naudoti švaresnį kurą, pavyzdžiui, gamtines dujas arba elektrą. Kitas būdas – pagerinti variklio efektyvumą, kad būtų sunaudojama mažiau degalų (įskaitant ir variklio ar pačios transporto priemonės keitimą).

Dažniausiai pasitaikančios automobilio variklio problemos ir jų sprendimas

Automobilių varikliai yra sudėtingi mechanizmai, todėl juose gali būti daugybė gedimų. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra šios:

  • Variklio perkaitimas;
  • Galios praradimas;
  • Stuksenimo garsai;
  • Per didelis dūmingumas iš išmetimo vamzdžio.

Jei susiduriate su bet kuria iš šių problemų, svarbu nuvežti automobilį pas auto mechaniką, kad jis galėtų atlikti variklio diagnostiką ir jį suremontuoti. Variklio problemų ignoravimas gali sukelti rimtų pažeidimų ir paversti neišvengiamą apsilankymą pas mechaniką labai brangiu.

Kad automobilio variklis būtų geros būklės, svarbu laikytis reguliaraus techninės priežiūros grafiko. Jį turėtų sudaryti:

  • Reguliariai tikrinti alyvos lygį ir kokybę;
  • Keisti alyvą ir filtrą pagal gamintojo rekomendacijas;
  • Dažnai tikrinti aušinimo skysčio lygį ir būklę;
  • Tikrinti, ar diržai nėra susidėvėję ar pažeisti;
  • Reguliariai valyti oro filtrą;
  • Profilaktiškai atlikti techninę automobilio apžiūrą, net jei automobilis nesiunčia jokių akivaizdžių problemos signalų.

Laikydamiesi šių paprastų veiksmų užtikrinsite, kad jūsų automobilio variklis bei pats automobilis sklandžiai ir efektyviai veiktų ilgesnį laiką. Daugiau patarimų apie automobilio priežiūrą ar padangų priežiūrą ieškokite paspaudę ant aktyvių nuorodų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *