Patarimai perkantiems automobilį

Patarimai perkantiems automobilį

Lietuvoje kiekvieną dieną įvyksta keli šimtai pirkimo-pardavimo sandorių, susijusių su automobiliais. Žmonės parduoda senus automobilius, perka naujus, keičia vieną į kitą. Taip pat Lietuvoje veikia daug automobilių supirkėjų, yra įkurta nemažai automobilių supirkimu besiverčiančių bendrovių. Todėl tikrai daug žmonių Lietuvoje yra susidūrę su naudoto automobilio pardavimu ar įsigijimu ir dar daugiau jų neabejotinai su tuo susidurs ateityje. Bet pasitaiko ir tokių sandorių, kai automobilio pirkėjas yra paliekamas prie suskilusios geldos, beveik tiesiogine šių žodžių prasme.

Tarp šimtų kiekvieną dieną įvykstančių sandorių, būna ir tokių, kai automobilio pirkėjas nusiperka nekokybišką automobilį. Dėl neapdairumo ar dėl neišmanymo, bet tokia klaida gali kainuoti labai brangiai. Priklausomai nuo konkrečių nepastebėtų įsigytos transporto priemonės trūkumų, mašinos remontas gali atsieiti labai brangiai. Taip reali automobilio kaina išauga labai ženkliai.

Ką daryti, kad taip nenutiktų ir jums? Kaip įsitikinti, kad perkamas automobilis iš tiesų atitinka skelbime pateikiamą informaciją ir neturi paslėptų gedimų ar kitų defektų?

Pirkite tik iš patikimų supirkėjų ir perpardavinėtojų

Svarbu ne tik kokį automobilį perkate, bet ir iš ko jį perkate. Tarp automobilių perpardavinėtojų ir supirkėjų yra daug fizinių asmenų, dalis kurių net nėra oficialiai įregistravę savo veiklos. Tokių asmenų reputaciją ar jų profesinę istoriją patikrinti dažniausiai yra neįmanoma. Todėl kiekvienas perkantis automobilį iš tokių asmenų prisiima riziką, kad jiems gali būti parduotas nekokybiškas automobilis su nepastebimais gedimais. Pirkti transporto priemonę iš tokių asmenų rekomenduojama tik esant užtikrintiems dėl asmens patikimumo arba turint įgūdžius ir galimybes asmeniškai patikrinti automobilio techninę būklę.

Daug patikimiau automobilį įsigyti iš tuo besiverčiančių bendrovių. Dažniausiai tai yra įmonės-automobilių supirkėjai. Kadangi jos turi oficialų juridinį statusą, o dažnai ir internetinę svetainę, jų reputaciją ir veiklos istoriją patikrinti internete yra daug lengviau. Todėl tokios įmonės yra mažiau linkusios rizikuoti savo reputacija ir parduoda automobilius be užslėptų gedimų ar kitų defektų. Todėl jei yra pasirinkimas, rekomenduojama automobilį visada pirkti iš oficialiai veiklą registravusių asmenų ar įmonių. O prieš perkant svarbu apie supirkėją surinkti reikiamą informaciją: paskaityti atsiliepimus diskusijų forumuose, socialiniuose tinkluose, pačių supirkėjų interneto svetainėse. Galiausiai būtina tiesiog pasinaudoti internetine paieška.

Apžiūrėkite automobilį prieš jį perkant

Automobilį su gedimais ir trūkumais galima nusipirkti ne tik dėl piktavališkų pardavėjo veiksmų, bet ir dėl elementaraus neapdairumo ar žmogiškųjų klaidų. Tačiau įgyvendinus sandorį ir užtvirtinus automobilio nuosavybės pokyčius, daug išeičių neturėsite: gali tekti tiesiog išleisti pinigus tvarkyti automobilį autoservise.

Niekada nereikėtų automobilio pirkti aklai ir pasikliauti vien tik internete pateikiama skelbimo informacija ar pačio pardavėjo žodžiais skambučio ar susitikimo metu. Prieš sumokant už transporto priemonę yra tiesiog privaloma gyvai apžiūrėti automobilį. O apžiūros metu reikėtų įvertinti ne tik vizualią automobilio pusę, bet ir atlikti nuodugnią techninę jo apžiūrą. Neturint tam sugebėjimų, galite į susitikimą atsivežti mechaniką ar paprašyti autoserviso nepriklausomo automobilio įvertinimo.

Tik nuodugni automobilio apžiūra gali parodyti, ar pirkinys neturi sunkesnių gedimų ir defektų: ar nėra surūdijęs jo dugnas, pažeista pavarų dėžė bei stabdžiai. Pasitaiko ir mažiau pastebimų variklio bei degalų siurblio defektų, vožtuvų gedimų, važiuoklės geometrijos pažeidimų.

Blogiausiu atveju, gedimai gali būti ir tokie, kad automobilis paprasčiausiai nepraeis techninės apžiūros. Tai – papildomas galvos skausmas, kurio išvengti galima tiesiog atlikus šiokią tokią automobilio diagnostiką ir apžiūrą.

Ką daryti, jei įsigijote automobilį su defektais?

Automobilio pirkėjus saugo įstatymas, todėl piktybiškais atvejais, kai pardavėjas nuslepia akivaizdžius automobilio trūkumus, pirkėjas turi tam tikras teises. Pavyzdžiui, Civilinis kodeksas numato, kad automobilio pardavėjas privalo pirkėjui pateikti ridos duomenis, informuoti apie visus auto įvykius, kurie galėjo turėti įtakos automobilio techninei būklei bei visus kitus žinomus ar galimus automobilio defektus.

Jei tokia informacija pirkėjui buvo nepateikta ar nuslėpta, pagal minėtą Civilinį kodeksą pirkėjas gali reikalauti iš automobilio pardavėjo jį pakeisti, suremontuoti, sumažinti kainą arba anuliuoti sandorį ir grąžinti už automobilį sumokėtus pinigus.

Pažymėtina, kad griežtesni reikalavimai yra taikomi profesionaliai automobiliu (per)pardavimu besiverčiantiems asmenims ir bendrovėms. Tai – dar viena priežastis, kodėl transporto priemonę reikėtų pirkti iš automobilių supirkėjų ar perpardavėjų, kurie yra oficialiai įregistravę savo veiklą.

Geriausia, jei pardavėjas gali automobiliui suteikti garantiją. Tačiau naudotų transporto priemonių atveju tai įmanoma tik išimtinais atvejais.

Apibendrinant, svarbiausi patarimai perkantiems automobilį:

  • pirkite tik iš patikimų auto supirkėjų ir kitų perpardavėjų;
  • prieš perkant automobilį nuodugniai apžiūrėkite, geriausia su profesionalaus mechaniko, amatą išmanančio profesionalo ar autoserviso pagalba;
  • tinkamai užpildykite pirkimo-pardavimo sutartį, nes tik tokiu atveju galėsite ja pasinaudoti įstatyme numatyta tvarka nekokybiško automobilio pardavimo jums atveju.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *