Nesvarbu, ar esate profesionalus automobilių supirkėjas ar tiesiog eilinis pilietis, kuris pirmą kartą gyvenime pardavė savo automobilį – prie tam tikrų aplinkybių jums gali reikėti sumokėti mokesčius už automobilio pardavimą. Deja, bet apie mokesčių prievoles žino toli gražu ne kiekvienas pardavęs automobilį. Turint omenyje, kad Lietuvoje kasmet įvyksta dešimtys tūkstančių automobilių pirkimo-pardavimo sandorių, tai yra opi bėda.
Net ir apie tai nežinant, mokesčiai už automobilio pardavimą jus vis tiek pasivys (jei jų prievolė bus nustatyta). Jei automobilio pardavimo sandoris buvo teisingai ir tiksliai įformintas, pildant metinę pajamų deklaraciją jūs galite sulaukti priminimo, kad privalote sumokėti mokesčius nuo tam tikros sumos.
Valstybinė mokesčių inspekcija mokesčių skaičiavimui naudoja sumą, kuri buvo nurodyta pirkimo-pardavimo sutartyje. Jos kopiją automobilio pirkėjas privalo pateikti „Regitrai“, kad būtų galima oficialiai užtvirtinti transporto priemonės savininko pasikeitimą. Po kopijos pateikimo „Regitrai“, pastaroji perduoda informaciją VMI.
Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad mokesčiai automobilio pardavimo atveju mokami tik sandoriui atitinkant dvi sąlygas:
- Automobilis buvo parduotas pelningai, t. y. jo pardavimo kaina viršija jo pirkimo kainą;
- Nėra praėję trys metai nuo parduodamo automobilio įsigijimo.
Jei nors viena iš šių sąlygų nėra įgyvendinta, mokesčiai už pardavimą nebus taikomi. Jei sandoris atitiks abi sąlygas, bus pritaikomas 15 proc. dydžio pajamų mokesčiu. Taigi, pavyzdžiui, jei jūs automobilį pardavėte nepelningai, t. y. jį įsigijote už didesnę sumą nei pardavėte, tuomet jokie mokesčiai jūsų sandoriui nebus taikomi.
Tiesa, atkreiptinas dėmesys dar ir į tai, kad mokesčiai skaičiuojami ne nuo pačios pardavimo sumos, bet nuo skirtumo tarp pardavimo ir pirkimo sumų, t. y. nuo gauto pelno.
Todėl eiliniai gyventojai mokesčius už automobilio pardavimą mokės tik išimtinais atvejais. Tai daugiausia liečia profesionalius prekeivius, kurie iš transporto priemonių pirkimo-pardavimo sandorių nuolatos uždirba pelną: automobilių supirkėjus ir kitus automobilių perpardavinėtojus.
Neapsigaukite: automobilio pardavėjų gudrybė
Būna situacijų, kai dėl nekaltos klaidos automobilio pardavimo mokesčius turi susimokėti ir eiliniai gyventojai. Taip nutinka, kai žmogus, pirkdamas automobilį, sutinka pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę kainą, nei yra mokama iš tikrųjų.
Taip pardavėjas išvengia (didesnių) mokesčių, nes oficialiai deklaruojamas pelnas bus mažesnis (jei jis bus apskritai). Tuo tarpu pirkėjui už tokią „paslaugą“ yra pasiūloma nuolaida ir leidžiama automobilį įsigyti pigiau.
Tai pirkėjui gali atrodyti naudinga, bet tik tuo atveju, jei jis neketina automobilio parduoti per ateinančius tris metus. Jei jis bus parduodamas per šį laikotarpį, jam gali reikėti susimokėti didesnius mokesčius, nes skirtumas tarp už pardavimą gautų pajamų ir oficialiai deklaruotos pirkimo sumos bus didesnis, nei deklaravus realią pirminę automobilio pirkimo sumą.
Todėl perkant transporto priemonę iš supirkėjų, visada apgalvokite visus galimus scenarijus. Jei ne, tuomet blogiausiu atveju, sutaupytą pinigų sumą dėl supirkėjo suteiktos nuolaidos jūs turėsite grąžinti mokesčių pavidalu.